Přijde vůbec jaro? A je naše země zdravá?

Jiří Ovčáček by řekl, že prezident republiky nemá sice výhrady proti rozkvetlé přírodě, ale kdysi četl, že může nastat doba kdy se příroda obejde bez květů. Jaro tedy přijít nemusí.Šéf hnutí ANO by řekl, „no co, prostě to zařídíme“. Jistě, jeho řepka biolížka prostě vykvést musí. Parlament by založil vyšetřovací komisi, kdo ohrožuje jarní rozkvět. Úsvit by řekl slovy opuštěného Okamury, že je to dík zrádcům, ztráta úsvitu znamená, že slunce již nikdy nevyjde a proto nic nepokvete….Zdá se vám pitomá tato úvaha? Není to blouznění nemocného tvora? Snad opravdu pitomá je, ale sestavme jiný příběh. Z reálií.

Jaro přináší vitalitu našim politikům. Slovenskému premiérovi i novou mízu, zdá se podle tisku. Nás čeká po jaru horké léto. Tvrdá, nesmlouvavá a akční tvář Lenky Bradáčové oznamuje jednu kauzu za druhou. Po skandálech Nečas, Nagyová, vojenští zpravodajci, trafikanti dozrávají kauzy již zaseté a dorůstají nové, Tisk se pře: Co je absurdnější, stíhání exministryně Parkanové nebo exprimátora Svobody? Nic naplat stovky milionů jsou fuč, ať je to absurdní či nikoliv.

Kobra odkryla za necelá rok úniky téměř za dvě miliardy korun. Oproti tomu vláda je přísná. Premiér vyzval, aby úřady zveřejnily smlouvy s plněním nad 50.000 Kč. Zavede se též elektronická evidence tržeb podnikatelů. Policie zadržela exsekretáře na obraně Vylitu. Šlechtová podala trestní oznámení na neznámého Vondrušku z Czechturismu, exministra. A pozor, má ještě svůj trezor. Exposlanec Wolf však milost nedostane a tak se stále zkrývá. Houževnatý člověk. Hradní ikonu Miloše Zemana Vratislava Mynáře nemá kdo vyšetřovat, úřadům se nechce. Je vor v zákoně?  Už dost, dost.

Předchozí odstavec je důkazem, že naše zem zdravá není. O tom nikdo nepochybuje. Tunely včetně toho pojmenovaného „Blanka“ přinášejí jednu senzaci za druhou. Nějací idioti prý projektovali tento tunel. Projektant se ohradí, to já ne, v šachtách neměla být voda a ejhle byla a je. Lidem se líbí, že Krnáčová, první to primátorka Prahy lehkostí sobě vlastní označila viníka. No snadné odsudky svých předchůdců, ale jak má občan věřit, kterým idiotům zrovna zadává jiné projekty? Jak vůbec může občan někomu věřit? Z touto zkušeností?

Moudrá profesorka Dvořáková se domnívá, že hnutí, jehož je paní primátorka členkou se vymezuje tak, že bude řešit problémy této země z hlediska zdravého rozumu, asi, jak se v kraji říká, selského. Pokud by se totiž měl tento stát řídit jako firma, jak předpokládá šéf tohoto hnutí Andrej Babiš, pak je třeba předpokládat profesionální „péči řádného hospodáře“, což není jen slovní spojení ale přesně definovaný postup s následkem odpovědnosti (ve firmách) ničím neomezené majetkové odpovědnosti šéfů (členů statutárního orgánu). Dokonce každý podílník – akcionář společnosti může proti tomu, kdo tuto péči porušil podat žalobu a nenese důkazní břemeno. Tedy v privátu. Proč to není v sektoru státním? Služební zákon již máme, tak na co čekáme?

Živnostníci, prodavači budou pod elektronickou supervizí. Státní správa bude zveřejňovat smlouvy na každou pitomost. Což si někdo myslí, že právě toto je ten kanál, kudy odtékají finanční prostředky ze státního rozpočtu? Já o tom pochybuji.

Myslím si, že to všichni EX… Nečasové, Nagyové, Páleníci, Parkanové, Svobodové, Vylitové, Vondruškové, Mynářové nemusí být á priori lupiči vedení úmyslem něco ukrást, zatajit, poškodit stát, získat majetkový prospěch a být v žitě. Jistě že mezi orlojem s obviněnými, obžalovanými či jen podezřelými jsou i tací, které úmysl přivydělat si nezákonným způsobem od počátku byl. Ti, ale v jistém absurditě, vědomi si rizik, využívají sofistikované mechanismy které šanci na stíhání minimalizují až znemožňují. Například Aleš Řebíček (nemocné expremiéry jmenovat nebudu) a jiní budou vyšetřováni, ale nic se jim neprokáže. Ostatní „svatí v Orloji“ jsou či byli jen nezodpovědní při výkonu své funkce a pokud někdo kradl, tak je kdesi v pozadí. To co je znát na této generaci politiků je jejich odborná nepřipravenost, samolibost, lehkost sobě vlastní jak zdánlivě zvládají své vysoké mandáty, přezíravost a špatná volba svých rádců a profesionalita nejbližšího okolí. A také sebestřednost, pocit vyvolenosti. Ve Fokusu VM jeden psychopatolog vyslovil domněnku, že většina politiků jsou více či méně patologické osobnosti. Ale je též pravdou, že normálních lidí, kteří nic významného nedokáží, je většina a Enstein, Newton či Edison prý byli také psychopati. Tak.

Budu držet palce jakékoliv vládě, politikům, kteří bez zbytečné okázalosti dokáží vést tuto zemi bez skandálů, zbytečných proklamací, které zůstanou nenaplněny a bez exministrů, kteří nebudou vystaveni trestnímu stíhání jen proto, že naletěli podvodníkům, neboť se cítili být oprávněni prakticky ke všemu. Již žádné stíhání oněch „ex“. Naše země jistě není ztracená, ani není nevyléčitelně chorá. Ale některé choroby se stávají chronickými a naivní lidový felčar ji nevyléčí tím, že ji bude zaříkávat slovy: „prostě to zařídíme“.

Comments are closed