O bydlení. Máte slovo. Hmm ale kdo?

Když byl David Cameron britským premiérem, pronesl někdy v roce 2015 projev před svými straníky, ve kterém se věnoval bydlení.

Dostupné bydlení, zejména pro mladé lidi, považovali konzervatisté za svoji prioritu. Proto tehdy premier oznámil uvolnění pravidel,  aby bydlení bylo více dostupné. Mimo jiné řekl:

„Když generace mladých dvaceti a třicetiletých lidí se každé ráno probouzí ještě pořád ve svých dětských ložnicích, to by mělo být signálem a budíčkem pro nás, že to není v pořádku“.

 

Perspektivu spatřoval nikoliv jen v tlaku na nízkonákladové stavby neziskových Housing Associations (bytových asociací) ale v nabídce „startovacích bytů“ pro tuto generaci. Ta směřuje pro ty, co si kupují své první vlastní bydlení a je jim méně než 40 let.

 

Samozřejmě, že ne vše se daří, současní politici si stěžují na to, že trh s byty je deformován. Ale dnes je nejen v Británii ale ve většině zemí moderní Evropy jasné, že řešení problematiky bydlení spočívá v komplexnosti trhu, tedy v dostupnosti bydlení vlastnického, udržitelnost bydlení nájemného, nabídka bytů neziskových společností, družstev či různých korporací za nižší cenu a ekonomický, tedy nákladový nájem, který je podstatně nižší než nájemné tržní a konečně moderní, sice přísný ale funkční model pomoci lidem na okraji společnosti, tedy systém pro který se u nás vžil název „sociální bydlení“. 

Celý svět se dostupným bydlením zabývá. A to v Británii existují 2 miliony bytů v Bytových asociacích, které jsou určeny pro lidi v potížích. Tento projekt je však namířen na pracující mladé lidi se schopností dosáhnout na vlastní bydlení za rozumnou cenu.

 

Včerejší pořad „Máte slovo“ bych nenazval jinak, než exibice podnikatelů, developerů tvrdících, že vlastně se pro veřejnost obětují a prakticky z výstavby nedosahují zisky, že vše je drahé protože stavební materiál je drahý, mzdy rostou, daně jsou zvyšovány, stavební řízení je nepružné, v Praze bude vždy draze stejně jako v Brně i jinde, že mají lidé bydlet a dojíždět do bohaté Prahy za prací z Jihlavy, Liberce či s Košic (sorry).